על הכורכום וסגולותיו - curcuma longa


לצמח הכורכום נקשרו סגולות רפואיות רבות וישנם מחקרים רבים אשר הדגימו את יעילותו במצבי בריאות שונים והפכו את הכורכום לצמח המרפא הנמכר והנפוץ ביותר.

כתבה זו תעסוק במידע הרלוונטי לצמח הכורכום ובהצגת מחקרים המוכיחים את יעילותו , בין היתר, בהקלה על תופעות דלקת מפרקים ניוונית RA, פסוריאזיס, מניעת דמנציה ותנגודת לאינסולין וללפטין בכבד שומני.השאלות הנחקרות:

- האם כורכומין יעיל בטיפולי פסוריאזיס?

- האם כורכומין יכול לשפר תסמינים של דלקת מפרקים שגרונית?

- האם כורכומין יעיל במניעת דמנציה ובמחלות דגנרטיביות של המוח?

- האם תוסף כורכומין יעיל בהפחתת תנגודת לאינסולין וללפטין בכבד שומני.


שם בוטני: Curcuma Longa

שם סיני: Jiang Huang

הכורכום שייך למשפחת הזנגביליים – Zingiberaceae וקרוב משפחה של הג'ינג'ר וההל.

שמות עממים: Turmeric, זעפרן הודי Indian saffron ,curcuma domestica ,Wild turmeric, Wild zedoary, Constrained gold


שמו הלטיני curcuma נגזר מהשם הערבי כורכום שיוחס לצמח התבלין זעפרן.


• חלק הצמח בשימוש - קנה שורש


1. אזורי גידול בטבע ובחקלאות המסחרית (2)

מקור הצמח בהודו ובדרום מזרח אסיה, אך כיום הוא נפוץ בארצות רבות נוספות. בקנה מידה גדול מאוד בהודו, פקיסטן, בנגלדש, סין, טייוואן, תאילנד, סרי לנקה, מזרח הודו, בורמה, אינדונזיה וצפון אוסטרליה.

במערב הוא מיוצר בקוסטה ריקה, האיטי, ג'מייקה, פרו וברזיל.


2. מעמד רגולטורי בארצות המוצא ובמדינות מוגדרות (3)


כורכום באופן רשמי נמצא בפרמקופיאות ברפובליקה בסין (במהדורה האנגלית מ 1997).

כורכום באופן רשמי נמצא גם בפרמקופיאה בהודו (במהדורה השנייה מ 1966). אבל לא הוכלל במהדורה השלישית שהופיעה ב 1985.

כורכום לא נמצא ברשימת המכירות הכללית בארה"ב.

כורכום ושמן כורכום קיבל סטטוס זהה לגראס.

תוספי הכורכום נחשבים לתוספי תזונה ויש אליהם נגישות חופשית וחוקית בארה"ב בכפוף ל DSHEA (חוק תוספי התזונה לבריאות וחינוך משנת 1994).

כורכום אינו כלול ברשימת המוצרים המוסדרים והנחשבים בעלי השפעה רפואית באוסטרליה.


3. צורות עיבוד נפוצות (4)

• תמצית יבשה - שורש טחון לאבקה לשימוש פנימי וחיצוני - כפית גדושה של האבקה - 4 גרם בערך, ניתן לערבב עם מים על מנת לדלל אותה ולשתות 1-2 ביום. ניתן להוסיף כפית לציטין על מנת לשפר את הספיגה. נטילה של אבקה יעילה יותר למניעת אפקט דלקתי.


• תמצית נוזלית 1:1 45% אלכוהול או יותר, במינון של 5-14 מ"ל ליום, עדיף ליטול 4-5 פעמים במהלך היום לספיגה טובה יותר.


• מיצוי בשמן מיועד לשימוש פנימי וחיצוני.


• מיצוי מיימי נטול שמן או כורכומין מראה אף הוא פעילות משמעותית.


• מיצוי של כורכום יש לאחסן בבקבוק כהה, הרחק ממקור אור ושמש , על מנת שלא לפגוע בתהליך פרוק הכורכומין.


ניתן ליטול לתקופות ארוכות לפי המינונים המומלצים.


4. פולקלור לגבי הכורכום (5)


• שימושים בפולקלור: במזרח הקרוב ובמערב הוא הוזכר לראשונה בכתבים אשוריים משנת 600 לפני הספירה ושוב בכתביו של הרופא והבוטנאי דיוסקורידס מימי רומא העתיקה כטוניק למערכת העיכול ולטיפול בצהבת.


לצמח הכורכום היסטוריה רפואית בת כ- 5000 שנה והוא שימש למטרות רפואה, מזון, תבלין וכפיגמנט.


בהודו משמש הצמח לטיפול בהפרעת עיכול, מחזק ומטהר דם. משפר עיכול, למצבי חום, לתופעות עוריות, הקאות בהריון ומחלות כבד.


בשימוש חיצוני משמש הכורכום לטיפול בדלקת בלחמית העין. זיהומים עוריים, סרטן, נקעים, ארטריטיס, שטפי דם, אקזמות. כמו כן, נשים הודיות נוהגות למרוח על העור להסרת שיער.


בסין השימוש הינו במינים שונים של השורש והפקעת הראשונה שצומחת. השורש משמש לחיזוק דם וצ'י. ממריץ ומעורר, נוגד כאב, כאבים בחזה, כאבי בטן ונפיחות. צהבת, כתף קפואה, אמנוראיה עקב תקיעות דם וכאבים כלליים המעידים על תקיעות. כמו כן מיועד הצמח לטפול בפציעות ובפצעים.


לפקעת הראשונה שצומחת ישנם שימושים דומים, אולם היא מיועדת יותר למצבי חום, התקררות ולטיפול בהפטיטיס ויראלי.


ברפואה המערבית נחשב הכורכום לצמח ארומטי, ממריץ ולטיפול בצהבת.


ברפואה ההודית המסורתית (איורוודה) מקובל הכורכום מאד לטיפול בהפרעות עיכול, לטיהור ולחיזוק כללי.


נתונים מהספרות על שימוש מסורתי כמזון (6)


הכורכום משמש כתבלין לאורז, דגים, בשרים, מרקים, כותשים אותו בחום ולאחר מכן מאחסנים במקום קריר, חשוך ויבש, התבלין נשמר בטריותו כשישה חודשים.


הכורכום משמש להכנת תערובת חוואיג' למרק שכוללת גם: כוסברה, פלפל שחור, כמון והל.


כמו כן הכורכום משמש בהודו להכנת תערובת קארי הכוללת : עלי עץ הקארי, גרגירי כוסברה, פלפל, פפריקה, כמון, חילבה, שום יבש, הל, מוסקט, פלפל אנגלי ומלח. תערובת זו היא בסיס למאכלים רבים.

ביפן הוא מוגש בתה (7)

בקוריאה הוא מוגש במשקאות.

בארצות הברית משתמשים בו ברוטב חרדל, גבינה, חמאה וצ'יפס.


שימוש בטקסים בכל התרבויות

הכורכום שימש כמסיר שיער מסורתי בשימוש חיצוני (8)

בסין הוא משמש כצבע (9)

בתאילנד הוא משמש בקוסמטיקה.


סיפורי עם ומיתולוגיה הקשורים לצמח (10)

הוספת כורכום במזונות שונים מעכבת את קלקולם על רקע פעילות אנטי בקטריאלית.

קיימת אמונה שמריחת כורכום בדרך קבע על העור מונעת צמיחת שיער במקום.

הוספת פיסת קנה שורש טרי בכל אריזת אורז מאוחסנת תגן עליו מפני חרקים.

הכורכום משמש גם לצביעת שיער ובגדים. הוא משמש כצבען טבעי לצביעת הגוף והפנים.


בזמנים עברו היו משתמשים בכרכום לבושם ולצביעה. זהו צמח נסחר ונפוץ מאד. היהודים הרבו לעסוק בו במסחר. יש שרואים את הקשר בין הטלאי הצהוב, אות הקלון שחויבו בו היהודים בימי הביניים, וכן בזמן הכליפים המוסלמים. כתוצאה מקנאה על הצלחת היהודים במסחרם. הפקודות הראשונות בהיסטוריה המחייבות יהודים לשאת על בגדיהם טלאי צהוב, מצוות לעשותו מן הכרכום (11)5. מחקרים מבוקרים :

• מחקר #1

האם תוסף ליפוזומלי חדשני של כורכומנואידים, משפר את התסמינים ומדדי האבחון בקרב חולי דלקת מפרקים שגרונית?(12)

המחקר נערך במרכז למחקר ופיתוח בקוצ'ין, הודו. במחלקה למדעי ביולוגיה וביו הנדסה במכון הטכנולוגי ההודי.

בית הספר לרפואה ומקצועות בריאות, אוניברסיטת קרייייטון, אומהה, נברסקה, ארה"ב.

המחקר נערך באוקטובר 2017

תקציר

דלקת מפרקים שגרונית (RA) היא הפרעה דלקתית מערכתית כרונית. השימוש לטווח הארוך בתרופות הזמינות כיום לטיפול במחלת RA הנו בעל תופעות לוואי פוטנציאליות רבות. רכיבים תזונתיים צמחיים וטבעיים עשויים לשמש כאסטרטגיות בשיטות טיפול אלטרנטיביות באופן בטוח ויעיל ב- RA. כורכומינואידים שימשו ברפואה האיורוודית לטיפול במצבים דלקתיים במשך מאות שנים. במחקר זה, נבדקה צורה חדשה של כורכומין במוצרי כורכום טבעיים לחלוטין, ביחס ליכולת של הכורכום לשפר את הסימפטומים הקליניים של RA. מחקר אקראי, כפול סמיות, מבוקר פלסבו, שלוש זרועות, נערך כדי לבדוק את היעילות ההשוואתית של שתי מנות תוסף הכורכומין במינון שונה, עם זו של פלצבו בחולי RA פעילים. 12 חולים בכל קבוצה קיבלו פלצבו, 250 או 500 מ"ג מתוצר הכורכומין פעמיים ביום במשך 90 יום. התגובות של החולים הוערכו באמצעות התגובה של המכללה האמריקאית לראומטולוגיה (ACR), סולם אנלוגי חזותי (VAS), חלבון תגובתי C (CRP), ציון פעילות מחלות 28 (DAS28), שיעור שקיעת אריתרוציטים (ESR) ומדד ראומטואידי. (RF). חולי RA שקיבלו את הכורכומין במינון נמוך וגבוה כאחד, דווחו בסוף המחקר על שיפור מובהק בתסמינים הקליניים. תצפיות אלה הראו שינויים מובהקים במדדי הדלקת הכלליים בערכי ה- ESR, CPR ו- RF בקרב חולים שקיבלו את התוסף הנחקר, בהשוואה למצב בבסיס המחקר ומול הפלצבו.

מהתוצאות עולה כי כורכומין יכול לשמש כחומר משכך כאבים ואנטי דלקתי לטיפול ב- RA במינון הנמוך עד 250 מ"ג פעמיים ביום, כפי שמעיד השיפור המשמעותי במדדי דלקת - ESR, CRP, VAS, RF, בתגובות DAS28 ו- ACR בהשוואה לפלסבו. שתי המנות של התוסף הנחקר נסבלו היטב ולא דווח על תופעות לוואי בלתי רצויות.


• מחקר #2

האם כורכומין בלקיחה פומית יעיל בטיפול בפסוריאזיס וולגריס ויכול להפחית את רמות הסרום IL-22 בחולים הללו? (13)

המחקר נערך ע"י אמיליאנו אנטיגה, ורוניקה בונצ'וליני, וולטר וולפי, אלנה דל ביאנקו, ומרזי קפרוני, מחלקה דרמטולוגית, המחלקה לכירורגיה ורפואה תורמת, אוניברסיטת פירנצה, איטליה. המחקר נערך במאי 2015

תקציר

כורכומין הינו טיפול משלים שעשוי להועיל לטיפול בפסוריאזיס כתוצאה מהשפעותיו האנטי דלקתיות, השפעותיו נוגדות החמצון והיכולת לעכב התפתחות גידולים סרטניים, וכמו כן נוטה לדכא צמיחת תאים ממאירים לרקמות הסובבות. במחקר קליני, רנדומלי, כפול סמיות, מבוקר פלסבו ניסו לאמוד את היעילות וההשפעה של כורכומין בלקיחה פומית בטיפול בפסוריאזיס.

64 מטופלים עם פסוריאזיס וולגריס קל/מתון עד בינוני חולקו לשתי קבוצות רנדומליות. אחת הקבוצות קיבלה בנוסף גם סטרואידים לטיפול מקומי ל- 12 שבועות. נלקחו מדדים אימיונו-אנזימטים מהסרום בתחילת הטיפול ובסוף הטיפול ברמה של 17IL ו 22IL. (חלבון/ קולטן שמראה את פעילות הציטוקינים/התגובה החיסונית).

בשתי הקבוצות נרשמה הפחתה בערכי PASI (אינדקס למדד חומרת הפסוריאזיס) אך הסימנים היו גבוהים יותר במטופלים שנטלו גם סטרואידים בשימוש חיצוני וגם טיפול פומי בכורכומין לעומת המטופלים שטופלו רק בסטרואידים.

מעבר לכך, נרשמה הפחתה ברמת סרום 22IL במטופלים שנטלו כורכומין בבליעה בנוסף לסטרואידים.

מסקנה: כורכומין נמצא יעיל ויכול לסייע בטיפול בפסוריאזיס וולגריס ובהפחתה של רמת סרום 22IL.


• מחקר #3

האם כורכומין יעיל בטיפול בקוגניציה?

מחקר אקראי, מבוקר פלצבו, כפול סמיות, בקרב מבוגרים בקהילה (14)

המחקר נערך ע"י סטפני R. Rainey-Smith1,2, Belinda M. Brown1,2, Hamid R. Sohrabi1,2,3, Tejal Shah1,2, Kathryn G. Goozee3,4, Veer B. Gupta1,2 and Ralph N Martins1,2 , 3 * 1

בית הספר למדעי הרפואה והבריאות, מרכז המצוינות למחקר וטיפול וטיפול במחלות אלצהיימר, אוניברסיטת אדית קוואן, יונדלופ, וושינגטון 6027, אוסטרליה. המכון לפסיכיאטריה ומדעי המוח הקליניים, אוניברסיטת מערב אוסטרליה, פרת ', WA 6009, מרכז המחקר, כפרי פרישה אנגליקניים, סידני, NSW 2229, אוסטרליה

המחקר נערך בנובמבר 2015

תקציר

טיפול בכורכומין על בעלי חיים הניב תוצאות קוגניטיביות והתנהגותיות חיוביות, אך יחד עם זאת, תוצאות הניסויים בבני אדם לא היו עקביים.

מחקר אקראי, מבוקר פלסבו, כפול-סמיות שנערך במשך 12 חודשים, בדק את השפעתה של פורמולת כורכומין למניעת ירידה קוגניטיבית באוכלוסייה של 96 מבוגרים בקהילה אשר נטלו פלצבו או 1500 mg / d Biocurcumax TM למשך 12 חודשים. מדדים קליניים וקוגניטיביים רבים נעשו בתחילת המחקר ובבדיקות המעקב של 6 חודשים ו -12 חודשים.

הערכה קוגניטיבית משמעותית של זמן × טיפול בקבוצה נצפתה להערכה הקוגניטיבית של מונטריאול (ניתוח מדדים חוזרים; זמן × טיפול; F = 3 · 85, P <0 · 05). ניתוח לאחר מכן העלה כי נראתה ירידה בתפקוד קבוצת הפלצבו לאחר 6 חודשים שלא נצפתה בקבוצת הטיפול בכורכומין.

לא נצפו הבדלים בין הקבוצות בכל שאר המדדים הקליניים והקוגניטיביים.

הממצאים מראים כי נדרשת הערכה ומחקרים נוספים כדי לראות שינויים במדדי התוצאה הקוגניטיבית, בשילוב עם סמנים ביולוגיים של התנוונות עצבית.


מחקר #4

האם ישנה יעילות בנטילת תוסף כורכום להפחתת תנגודת לאינסולין וללפטין בכבד שומני ? (21)

המחקר נערך בשנת 2017 ע"י המרכז לחקר התזונה, המחלקה לתזונה קהילתית, הפקולטה למדעי תזונה ומזון, אוניברסיטת טבריז למדעי הרפואה, טבריז, איראן

המחלקה למחקר מחקר פציעות בדרכים, הפקולטה לבריאות, אוניברסיטת טבריז למדעי הרפואה, טבריז, איראן.

המרכז לחקר מחלות כבד ומערכת העיכול, אוניברסיטת טבריז למדעי הרפואה, טבריז, איראן.

תקציר

מטרת המחקר הייתה לחקור את ההשפעות של תוסף כורכום על המצב הגליקמי ורמות הלפטין בקרב חולים עם כבד שומני (שלא נגרם מאלכוהול)

מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו נערך על 46 חולים עם כבד שומני בני 20-60 ו- BMI בין 24.9-40 ק"ג/מ"ר. לקבוצת הניסוי נתנו 6 כמוסות כורכום מדי יום במשך 12 שבועות כל כמוסה הכילה 500 מ"ג אבקת כורכום. לקבוצת הפלסבו ניתנו אותו מספר כמוסות באותה תקופה.

דגימות דם בצום הראו כי צריכת הכורכום הורידה את רמות האינסולין ושיפרה את רמות הלפטין בהשוואה לקבוצת הפלסבו. השינויים במשקל ובמסת גוף לא היו מובהקים.

מסקנה: תוסף הכורכום שיפר את מדדי הגלוקוז ואת רמות הלפטין ויכול להיות יעיל במצבים של כבד שומני וסיבוכיו.


6. בטיחות הצמח


מינון נטילה יומי של הצמח עצמו ושל תמצית הצמח לסוגיה:

תמצית נוזלית בריכוז 1:3, 45% אלכוהול – 15-40 מ"ל ביום.

מרתח / צמח טחון – 4-10 גרם ביום.

בפורמולה – 25%- 30%.

• מינון נטילה יומי של חומר פעיל ספציפי באם רלוונטי

תמצית יבשה תקנית בריכוז 95-97% curcumin במינון של 500-5000 מ"ג ביום.

• מקורות חשיפה נוספים לחומר הפעיל (15)

במחקרי מעבדה שנערכו בדרום ניגריה, עולה כי שמן אתרי המופק מעלי הכורכום מכילים אף הם את החומר הפעיל באחוזים הבאים:

ar- titerone (63.4%), α-turmerone (13.7%) ו β-turmerone (12.6%).

• תופעות לוואי ידועות (16,17)

ישנם דיווחים בודדים על תופעות לוואי נדירות בשימוש פנימי כמו: עצירות, שלשולים, בחילה, אי נוחות בטנית ורטיגו וגרד. לא ברור אם תופעות הלוואי נבעו מהצמח או מהמצב שהוביל לנטילתו.

• אזהרות

הכורכום הינו נוגד קרישה חזק לכן אסור לצרוך אותו במינונים גבוהים. יש להפסיק השימוש בו שבועיים לפני הליכים כירורגים וכן אסור לצרוך אותו עם קומדין (תרופה נוגדת קרישה).

חשיפה לשמש – בשימוש חיצוני מוטב להימנע מחשיפה מוגברת לשמש, כיוון שכורכומין הדגים השפעה פוטוטוקסית בתנאי מעבדה (16,20).

נשירת שיער – יש לנקוט זהירות במתן כורכום למטופלים הסובלים מנשירת שיער.

• חשיפת יתר תופעות, טיפול ומסמכי MSDS (18)

מינונים גבוהים (מעל 4 גרם תמצית יבשה ביום) עלולים לגרום לתופעות במערכת העיכול (פריסטלטיקה מוגברת ואי נוחות בטנית ).

בצריכה של תמצית כורכום ללא המלצות מינון לא נצפו אפקטים מנוגדים.

• מזהמים ורעלנים אפשרים בצמח בהתייחס לאזורי גידול (חומרים פעילים וחיידקים)

חומרים הנבדקים בצמחים המגיעים מהודו:

מתכות כבדות כגון: עופרת, קדמיום, כספית וארסן.

רעלנים כגון: אפלטוקסין שהוא חומר רעיל ומסרטן.

חיידקים כגון: אי. קולי, סלמונלה, פסאודומונס אארוגינוזה, סטפילוקוק זהוב.

• קונטראינדיקציות (19)

אסור להשתמש בצמח באנשים עם חסימות בדרכי המרה / אבני מרה עקב השפּעתו הממריצה ייצור והפרשה של מיצי מרה.

יש לנקוט זהירות במתן כורכום לאנשים הסובלים מאבנים בכליות. צריכת כורכום עלולה להוביל לעליה ברמות האוקסלט בשתן ובכך להגדיל את הסיכון להיווצרות אבנים בכליות.


7. השימוש בצמח בהרבליזם המודרני

• חלקי הצמח בשימוש: קנה שורש מעובה, rhizome


פעילות רפואית

נוגד דלקת, נוגד חמצון, נוגד סרטן, אנטי בקטריאלי, משפר עיכול, משפר תפקודי כבד, תומך במערכת הקרדיווסקולרית ע"י שיפור זרימת הדם ההיקפית. קרמינטיבי, נוגד קרישה, מעודד ייצור מיצי מרה, נוגד שלשול, נוגד כאבי וסת, מסייע בטיפול בבעיות עוריות ע"י עידוד התחדשות רקמות, נוגד אולקוס.

על פי הרפואה הסינית מיועד הצמח לטיפול בתקיעות צ'י של כיס מרה וקיבה, תקיעות צ'י רחם, תקיעות דם הלב, סימפטומים של תקיעות צ'י ,דם או YIN עקב מחסור בדם. חום ולחות של הכבד וכיס המרה (20)

• שימושים מקובלים ברפואת הצמחים המודרנית

אנטי-סרטני, מגביר תיאבון, מוריד רמות שומנים/כולסטרול בדם, מחטא (חיצוני), מטפל בפציעות (חיצוני), ממריץ מרה, ממריץ קיבה, ממריץ/מניע, מעודד התחדשות רקמות, מקדם/מסדיר מחזור חודשי, משפר זרימת דם היקפית, משקם/מגן כבד, נוגד דלקת, נוגד חמצון, נוגד קרישה.

• שימושים מקובלים עיקריים:

דלקת מפרקים ניוונית (OA), מחלות מעיים דלקתיות (IBD), סרטן (תמיכה ומניעה).

• שימושים מקובלים משניים:

אי-סדירות מחזור חודשי, בחילות, דלקת הכבד (כרוני), דלקת המעי הגס (קוליטיס), דלקת המעי הדק (מחלת קרוהן), דלקת כיס/דרכי המרה, חולשת מערכת העיכול, יתר כולסטרול, יתר קרישות הדם, יתר שומנים בדם, כבד שומני, כיב פפטי (אולקוס), ליקויים באספקת הדם ההיקפית, ליקויים בתפקודי הכבד, מחלות דלקתיות של רקמת החיבור, פינוי רעלים (דה-טוקסיפיקציה), פסוריאזיס, פציעות (חיצוני), קשיי עיכול (דיספפסיה), שחמת הכבד, שיגדון (גאוט), שיגרון (ראומטיזם).
8. פירוט חומרים פעילים ידועים:

פנולים פשוטים: כורכומינואידים(3%-5%): curcumin, monodesmethoxycurcumin, cyclocurcumin - זהו הרכיב הפעיל העיקרי המצוי בכורכום.

תרכובות פלבונואידיות.

תרכובות איזופרנואידיות:

- מונוטרפנים cineol , borneol

- ססקוויטרפנים a- and b-turmerone , ar-turmerone , a-curcumen , zingiberene .

- קרוטנואידים carotene .

תרכובות פוליסכרידיות arabinogalactans, ukonan A and C .

ויטמינים

מינרלים: אשלגן, ויטמין C.

הצמח מכיל שמן נדיף (4%-7%) הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות.


• האם בודדו חומרים פעילים של הצמח

החומרים הפעילים שבודדו מן הצמח:

כורכומנואידים (סוג של פנולים)

כורכומין (זהו המרכיב העיקרי הידוע בהשפעתו).

שמנים נדיפים (המכילים תרכובות פיטוכימיות).


9. בבדיקה אורגנולפטית של הצמח הטרי נמצא כי קליפת השורש חומה, פנים השורש צהוב - כתמתם, ריחו עז וארומטי, נעים, מעט חריף, טעמו מעט מריר ופיקנטי.

לסיכום

בחרתי להביא בפניכם מידע זה על צמח הכורכום וזאת בגלל יתרונותיו הרבים, הן כתבלין והן כצמח מרפא. ככל שהעמקתי וקראתי אודותיו, לא יכולתי שלא להתפעל מאיכויותיו הרפואיות והן רבות.

צמח עתיק זה שנעשה בו שימוש מזה 5000 שנה ונעשו עליו מעל 4000 מחקרים, שווה לאמץ אותו הן באופן קבוע בבישול והן לטיפול בבעיות בריאותיות.

לראשונה, נתקלתי בו בשיעור אנטומיה כאשר גיליתי כי הכורכום משמש כמשכך כאב ודלקת כמו כל נוגד דלקת קונבנציולי מסוג NSAID's ללא גרימת הנזקים הכרוכים בתרופות הקונבנציונליות. באופן כזה שהכורכום מעכב COX-2 (זהו אנזים שאחראי על יצירה של פרוסטגלנדינים). הכורכום גם מעכב מתווך דלקת מסוג TNF-@ הנוכח במחלות כרוניות רבות וכן מעכב NF-kb שאחראי על ביטוי גנים הקשורים לכאב ודלקת.

מסקירת מחקרים קלינים עולה כי כורכומין מסייע בהפחתת כאב עד 43% בצריכה של 0.5-6 גרם ליום במשך 4-6 שבועות. לכורכום ולאיבופרופן השפעה זהה בהפחתת כאב.

לגבי השפעה על פסוריאזיס המסקנה העולה מהמחקר - הכורכומין נמצא יעיל ויכול לסייע בטיפול בפסוריאזיס וולגריס ובהפחתה של רמת סרום 22IL.

לגבי השפעה על דלקות מפרקים עולה מהמחקר כי כורכומין יכול לשמש כחומר משכך כאבים ואנטי דלקתי לטיפול ב- RA במינון הנמוך עד 250 מ"ג פעמיים ביום, כפי שמעיד השיפור המשמעותי במדדי דלקת - ESR, CRP, VAS, RF, בתגובות DAS28 ו- ACR בהשוואה לפלסבו.

לגבי השפעה על הזיכרון עולה מהמחקר כי נראתה ירידה בתפקוד קבוצת הפלצבו לאחר 6 חודשים שלא נצפתה בקבוצת הטיפול בכורכומין. לא נצפו הבדלים בין הקבוצות בכל שאר המדדים הקליניים והקוגניטיביים. הממצאים מראים כי נדרשת הערכה ומחקרים נוספים.

לגבי יעילותו בהפחתת תנגודת לאינסולין וללפטין בכבד שומני עולה מהמחקר כי תוסף הכורכום שיפר את מדדי הגלוקוז ואת רמות הלפטין ויכול להיות יעיל במצבים של כבד שומני וסיבוכיו.

לאחרונה נעשה מחקר בהודו ונמצא כי אחוז הלוקים באלצהיימר במדינה זו הינו מן הנמוכים ביותר בעולם. יש המייחסים זאת לשימוש בתבלין הקארי שהכורכום הינו אחד המרכיבים בו.ביבליוגרפיה:

(1) Holmes ,P.(2007) The Energetics of Western Herbs vol.1. USA; Snow Lotus Press, inc.

(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164907/

(3) Mills, S; Bone K, (2010) Principles and Practice of Phytotherapy modern herbal medicine. China ; Elsevier

(4) Mills, S; Bone K, (2010) Principles and Practice of Phytotherapy modern herbal medicine. China ; Elsevier

(5) Mills, S; Bone K, (2010) Principles and Practice of Phytotherapy modern herbal medicine. China ; Elsevier

(6 ד"ר טל שחר, סוד הריפוי בצמחים, ל.ע נרקיס, (לא ידועה שנת ההוצאה) עמ' 169 168

(7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/#sec6-foods-06-00092title

(8) http://scihub.bban.top/https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-0536.1987.tb02706.x

(9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/#sec6-foods-06-00092title

(10 https://www.tmurot.org.il/2015/05/24/%d7%94%d7%9b%d7%95%d7%a8%d7%9b%d7%95%d7%9d-curcuma-%d7%91%d7%a8%d7%a4%d7%95%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%a6%d7%9e%d7%97%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%a1%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%9d/


11) כהן, ש.מ. פישר, י. (1989), מרפא הבושם, אשדוד, המרכז הרוחני קהילתי ובית כנסת שאולי

12) http://scihub.bban.top/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28850308

13) http://scihub.bban.top/10.1155/2015/283634

14) http://scihub.bban.top/10.1017/s0007114516001203

15) https://aromaticplant.org/assets/curcuma-longa-leaf-eomedicines-2015-2-340-349.pdf

16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23594449

17) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22773702

18) Mills, S; Bone K, (2010) Principles and Practice of Phytotherapy modern herbal medicine. China ; Elsevier

19) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18469248

20) Holmes ,P.(2007) The Energetics of Western Herbs vol.1. USA; Snow Lotus Press, inc.

21) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28443702

אתר נטורופדיה. כרמן לב - נטורופתית והרבליסטית קלינית

כתובת: הרי גולן 17/10 אשדוד

הטיפולים ניתנים בקליניקה, או בשיחת זום או בוואטסאפ

נייד: 052-5683733
מייל: Carmenl1960@gmail.com