אפיגנטיקה
האם ניתן לשנות את הגנטיקה שלנו?

כולנו יודעים שלא ניתן לשנות את העובדה שנולדנו עם עיניים בצבע מסוים, גובה ומבנה גוף, אבל מסתבר שככל שזה נוגע לבריאותנו, הדבר אפשרי בהחלט.

חוקרים גילו כי לא רק הגנים שאיתם נולדנו אחראים על בריאותנו, כי אם גם הסביבה שבה אנו חיים, התזונה שאנו אוכלים, החוויות שאנו חווים, טראומות ואף מזג האויר משפיע על ה – DNA שלנו ולעתיד לבוא גם לבריאות צאצאנו.

פרופסור חיים סידר מהאוניברסיטה העברית גילה כבר לפני כ-30 שנה שרצף הדנ"א אינו הגורם היחיד המשפיע על ביטוי גנים. סידר ועמיתיו גילו מנגנון חדש לבקרת ביטוי גנים, שאינו "כתוב" ישירות ברצף הדנ"א, אלא נובע משינויים כימיים של בסיסי הדנ"א. הבקרה הזאת קיבלה את השם אֶפּיגֶנֶטיקה (מיוונית: מעל לגנטיקה), והיא כוללת גם מנגנונים מולקולריים אחרים ולא רק מתילציה.

להלן קישור לכתבה מעניינת של פרופ' חיים סידר, מאבות תחום האפיגנטיקה:

https://www.hayadan.org.il/haim-sider-interview-260412

ד"ר עידו מגן ממכון דוידסון כתב מאמר על מחקרים שונים שנעשו על זוגות תאומים שחיו בסביבה שונה.

מסתבר כי שינוי בתנאי החיים והסביבה של תאומים זהים, גורמת לשינויים בסימון ובצורת האריזה של ה-DNA שאינם משפיעים על רצף ה-DNA עצמו, ולכן גם לא על רצף החלבון שהוא מקודד; לעומת זאת, הם משפיעים על קצב התעתוק של ה-DNA כלומר על הקצב שבו התא יוצר חלבונים מאותו גן.

בהשוואה שנעשתה בין זוג תאומים אסטרונאוטים, שאחד מהם נשלח לחלל למשך שנה, מצאו החוקרים גֶן מסוים שהסימון הכימי שלו, שקובע כמה תעתיקים ייווצרו ממנו, ירד אצל התאום ששהה בחלל, אך עלה אצל התאום שנשאר בכדור הארץ.

להלן הקישור למחקר שנעשה על זוג התאומים האסטרונאוטים:

https://www.nasa.gov/feature/nasa-twins-study-investigators-to-release-integrated-paper-in-2019

מכאן המסקנה המתבקשת היא, כי גם אם נולדנו עם גן היכול לגרום לנו להווצרות מחלה מסויימת, שירשנו מהורינו, אנו יכולים לגרום לכך שהגן או במילים אחרות ה"מתג" המפעיל את המחלה, לא "ידלק" וזאת על ידי ניהול חיים נטולי סטרס עד כמה שניתן (ישנם שיטות לניהול סטרס, כמו מיינדפולנס, יוגה, דמיון מודרך ועוד), תזונה נכונה ובריאה, הימנעות ממזונות מעובדים וסוכר, אויר צח ופעילות גופנית.


 כרמן לב - נטורופתית והרבליסטית קלינית

כתובת: הרי גולן 17/10 אשדוד

הטיפולים ניתנים בקליניקה, או בשיחת זום או בוואטסאפ

נייד: 052-5683733
מייל: Carmenl1960@gmail.com